Dieta dla każdego

Zdrowy tryb życia wiąże się ze zbilansowaną dietą, która dostarcza nam potrzebnych składników odżywczych. Okazuje się, że aktualnie dieta nie musi kojarzyć nam się z wiecznym głodem i małymi porcjami niezbyt smacznych posiłków. Warto każdego dnia wybierać produkty zbilansowane i takie, które są zdrowe i smaczne.  Jaki rodzaj diety jest odpowiedni dla każdego?  

Rodzaje diety DASH 

Popularną dietą dla każdego jest DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension), który został opracowany przez amerykański instytut rządowy. W tym przypadku wyróżnia się trzy rodzaje tej diety: 1200, 1500 i 1800 kalorii. Co ciekawe, w sieci znajdziemy gotowe jadłospisy tych diet, które dostosowane są do każdego z nas i do naszych potrzeb.  Nie musimy zatem korzystać z kosztownych porad dietetyków, które nie zawsze są trafione. Jednakże pamiętajmy o tym, że dla wielu osób pomoc specjalisty jest nieoceniona. Warto zatem zastanowić się, czy faktycznie musimy z niej skorzystać.  

Zalety diety DASH 

Dieta DASH ma szereg zalet, wśród których wymienić można obniżenie poziomu cholesterolu i ciśnienia tętniczego krwi, a także zapobieganie cukrzycy, nowotworom i osteoporozie. Ponadto, dieta ta nie wymaga restrykcyjnych wyrzeczeń, a jadłospis bazuje na zdrowym odżywianiu (a nie na obsesyjnym liczeniu kalorii). Najważniejszą cechą tego rodzaju diety jest zmniejszenie zawartości sodu w pokarmach. Warzywa stosuje się każdego dnia, zarówno do śniadania, obiadu, jak i kolacji, podobnie jak trzy porcje nabiałowych produktów. Nic więc dziwnego, że dieta DASH zyskała szybko uznanie na całym świecie.